Drevokazný hmyz

Najčastejší škodcovia

Fuzáč krovový

- spôsobuje najväčšie škody na zabudovanom ihličnatom dreve a preto patrí k najzávažnejším škodcom stavebného dreva. Požerky jeho lariev sa pritom obmedzujú väčšinou len na beľové drevo. Nájdeme ho preto na hranách trámov. Miluje teplo, optimálne podmienky nachádza na povalách v krovoch. Jeho vývojový cyklus trvá 3 až 6 rokov, niekedy aj viac než 10 rokov. Dospelý chrobák dosahuje veľkosť 10-20 mm.

Červotoč

- patrí medzi najväčších škodcov opracovaného dreva (dospelý chrobák červotoča bodkovaného má veľkosť 3–5 mm). Existuje celý rad druhov, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a tvarom tela, ale aj charakterom požerkov dreva. Červotoč napáda hlavne beľové drevo ihličnanov a listnáčov, predovšetkým na chladnejších a vlhších miestach. Drevo stráca pevnosť a rozpadá sa. V krovoch sa vyskytuje menej často než fuzáč. V dreve o vlhkosti pod 10 % už vývoj červotoča neprebieha.

Hrbohlav

- bol do Európy zavlečený so svetlými importovanými druhmi dreva (limbou a pod.). Okrem tropických druhov dreva napáda aj beľové drevo duba, drevo ihličnanov je proti hrbohlavovi spravidla odolné. Larvy tohto škodcu sa môžu vyvíjať aj v miestnosti s ústredným kúrením, kde nie sú podmienky pre vývoj fuzáča a červotoča. Tento chrobák poškodzuje najčastejšie nábytok, obloženie, parkety. V konečnom štádiu sa drevo (až na tenkú povrchovú vrstvičku) úplne premení na drevný prach.

Piloritka

- je hmyzom čerstvého dreva (jedľového, borovicového, smrekového a smrekovcového). Jej larvy sú však schopné sa behom dvoch i viac rokov vyvinúť aj v zabudovanom dreve na dospelých jedincov (napríklad v palubovkách, paletách a inde). Pri napadnutí slabšej intenzity je ľahké ich prehliadnuť, takže škody môžu byť zreteľné až niekoľko rokov po vyletení hmyzu. Do vyschnutého dreva zabudovaného v konštrukcii piloritky vajíčka nekladú, aj keby sa zvýšila jeho vlhkosť. 

Mravce

- v dreve si budujú hniezda, drevom sa živia a dokážu ho úplne znehodnotiť. Napádajú väčšinou stavby v blízkosti lesa.

Prečo si vybrať práve nás?

  • Kompletná ochrana dreva od jediného dodávateľa
  • Technický servis
  • Kontrola kvality podľa DIN ISO 9001 a EN 29 001
  • Certifikáty vydané TZÚS Praha
  • 60-ročná tradícia sanácií a zameranie firmy MABI
  • Štandardná záruka 5 rokov,
    na určité technológie aj 50 rokov
  • Vyhradzujeme si právo technických dozorov technológií

Kontaktný formulár

Teší nás, že Ste sa rozhodli nás kontaktovať! Na Vaše otázky či problém budeme reagovať v čo najkratšej možnej dobe.