Červotoči

Škodcovia sú 3-5 mm veľkí, väčšinou tmavo sfarbení, štruktúra tela je nerovnomerná. Napádajú voľne ležiace drevo, ale aj drevo vstavané.

Červotoči majú pretiahnuté valcovité, menej často oválne, zvrchu sploštené telo. Sú to chrobáky menších, alebo stredných rozmerov. Tykadlá majú 8-11 článkové, pílovité, hrebeňovité. Farbenie tela je najčastejšie tmavohnedé, alebo červenkasté. Larvy sú biele, kosákovito ohnuté.

Takmer všetci červotoči, ktorí škodia na dreve, sa radia do podčeľade Anobiidae, ktorá sa ďalej delí na 8 rodov a tie na niekoľko desiatok druhov.

Najčastejšie sa vyskytujú a najväčšie škody spôsobujú dva druhy - červotoč prúžkovaný a červotoč umrlčí.

Červotoč prúžkovaný [Anobium punctatum]

Napáda predovšetkým ihličnaté drevo, menej listnaté. Dospelé chrobáky sú veľké 3-4 mm. Telo je valcovité, predná časť štítu prekrýva hlavu natoľko, že je málo viditeľná. Je jednofarebne hnedý až čierny, iba nohy a tykadlá sú trochu svetlejšie. Krovky sú pretiahnuté je na nich 10 bodkovaných rýh, odtiaľ pochádza ich názov.

Vyskytuje sa predovšetkým v obytných budovách, ale žije aj vo voľnej prírode. Dospelé chrobáky vyletujú z dreva v júni a júli. Žijú iba krátku dobu (1-4 týždne) a po celú dobu života neprijímajú potravu. Po oplodnení nakladie samička vajíčka do trhlín a škár dreva (na drsnejšie plochy), a to väčšinou do dreva, kde sa vyliahli predchádzajúce generácie.

Larvy sa vyliahnu po 12-20 dňoch, zavrtávajú sa do dreva a hlodajú chodbičky, ktoré sú prevažne orientované pozdĺž vlákien. Chodbičky za sebou larvy pevne upchávajú výkalmi zmiešanými s drevenými drtinkami.

Larvy sa po dokončení vývoja zakuklia v blízkosti vonkajšej plochy dreva, tesne pod povrchom.

Výletové otvory dospelých chrobákov sú typicky kruhovité o priemere 1,5 - 2mm. Vývojový cyklus trvá od 6 mesiacov až do dvoch rokov v závislosti na teplote, vlhkosti a druhu dreva.

Poškodenie červotočom vedie často k úplnému zničeniu predmetu alebo drevenej konštrukcie, vo veľkom množstve larválnych chodieb sa drevo premieňa na prachovitú drť nazývanú červotočina.

Je to spôsobené hlavne tým, že sa v dreve vyvíja celá rada generácií.

Červotoč umrlčí [Anobium pertinax]

Dospelé chrobáky sú trochu väčšie, ako červotoč prúžkovaný (4-5) mm. Celé telo je čiernohnedé, na štíte sú zreteľné zlatožlté škvrnky. Ináč sa červotoč umrlčí podobá červotočovi prúžkovanému.

Dospelé chrobáky vyletujú z dreva predovšetkým v máji a júni. Vývoj lariev je podobný ako u červotoča prúžkovaného, trvá však dlhšie - najčastejšie 2-3 roky v závislosti na teplote, vlhkosti a druhu dreva.

Výletové otvory dospelých chrobákov sú takisto kruhovité, ale väčšie, než u červotoča prúžkovaného - priemer 2,5 - 3 mm. 

Prečo si vybrať práve nás?

  • Kompletná ochrana dreva od jediného dodávateľa
  • Technický servis
  • Kontrola kvality podľa DIN ISO 9001 a EN 29 001
  • Certifikáty vydané TZÚS Praha
  • 60-ročná tradícia sanácií a zameranie firmy MABI
  • Štandardná záruka 5 rokov,
    na určité technológie aj 50 rokov
  • Vyhradzujeme si právo technických dozorov technológií

Kontaktný formulár

Teší nás, že Ste sa rozhodli nás kontaktovať! Na Vaše otázky či problém budeme reagovať v čo najkratšej možnej dobe.