Chrastavka pivničná

Je to drevokazná huba, ktorá sa vyskytuje tam, kde je veľká vlhkosť dreva - od 50% a teplota okolo 3 - 40 ° C. To znamená, že na ňu narazíme hlavne v pivniciach, podlahách, ale keď má dobré podmienky k rastu, nájdeme ju aj inde.

Farba chrastavky je spočiatku biela, neskôr sa sfarbuje do hneda. Chrastavka zbavuje drevo celulózy, to stráca pevnosť a hmotnosť.

Chrastavka je saprofytická huba hnedého tlenia a vyskytuje sa na celom našom území. Je to druhá najnebezpečnejšia huba u nás, hneď po drevomorke domácej (Serpula lacrymans). Možno ju nájsť v lete aj na jeseň v lesoch a aj v stavbách. Rozkladá drevo ihličnanov, napáda zdravé vlhké drevo. Infekcia sa šíri väčšinou z povrchu do vnútra drevnej hmoty. Po celulóze začne rozkladať lignín.

Vývoj

Optimálne podmienky pre rast: vlhkosť 34 až 46 %, teplota 23 °C a pH substrátu 5,7 až 6,3.

Medzné hodnoty pre život huby: vlhkosť 22 až 130 %, teplota 3 až 35 °C a pH substrátu 2,5 až 9.

Podhubie chrastavky pivničnej je význačné hýfami, ktoré majú v praslene početné povrazce. Tieto hýfy sa najviac vyskytujú v rastovej zóne huby. Plodnice sú vždy úplne rozliate a vytvárajú ploché, tenké kôrovité povlaky o priemere 10 až 50 cm, o hrúbke 0,3 až 0,8 mm, nepravidelného okrúhleho tvaru, žltkasto a okrovo zafarbené. V starobe zrejú výtrusy a povrch plodnice sa zafarbí olivovo až čiernohnedo. Okraje plodníc sú biele, ľahko pavučinovité.

Prečo si vybrať práve nás?

  • Kompletná ochrana dreva od jediného dodávateľa
  • Technický servis
  • Kontrola kvality podľa DIN ISO 9001 a EN 29 001
  • Certifikáty vydané TZÚS Praha
  • 60-ročná tradícia sanácií a zameranie firmy MABI
  • Štandardná záruka 5 rokov,
    na určité technológie aj 50 rokov
  • Vyhradzujeme si právo technických dozorov technológií

Kontaktný formulár

Teší nás, že Ste sa rozhodli nás kontaktovať! Na Vaše otázky či problém budeme reagovať v čo najkratšej možnej dobe.