Mikrovlnná technológia

Mikrovlnná technológia sa začala pred rokmi používať na hubenie mravcov v Amerike

Vďaka známym skutočnostiam, ako je vysoká účinnosť, relatívne malá prácnosť, nachádza táto technológia uplatnenie aj u nás. Jej princípom je zahriatie a pohyb molekúl vody obsiahnutej v živých organizmoch.

Voda, ktorá nie je viazaná v bunkových štruktúrach, je z prevažnej časti vytláčaná von zo živočíchov v smere pôsobenia mikrovlnnej energie. U sanácie dreva a týmto likvidácie drevokazného hmyzu alebo iných škodcov, je proces podobný. Avšak drevo, na rozdiel od muriva, obsahuje okrem iných látok (ako je celulóza, lignín, hemicelulóza atď.) primárne vodu viazanú v bunkových stenách a vodu voľnú.

Ak drevo obsahuje viac vody, než je voda obsiahnutá v nasýtených vláknach dreva, je táto voda, obdobne ako u muriva, najprv z väčšej časti vytláčaná z dreva von v smere vyžarovania mikrovlnnej energie a tiež čiastočne odparovaná. Ak je drevo napadnuté larvami drevokazného hmyzu, sú väčšinou zničené následkom prehriatia ich bunkovej vody a zmenou stavu telových bielkovín - obdobne ako sa mení skupenstvo bielku v tepelne upravovanom vajíčku. 

Je dokázané, že k zahubeniu dochádza, ak je larva mikrovlnami ohrievaná na teplotu nad 56 ° C počas doby aspoň 4 min. Pokiaľ nie je zahubená okamžite počas ožarovania, v dôsledku daných zmien uhynie do niekoľkých hodín.

Ale pozor, mikrovlnná technológia likvidácie drevokazných škodcov je iba likvidačná a nie impregnačná.

Mikrovlnné ožarovanie má tiež rôzne úskalia uskutočniteľnosti, teda sa musí podrobne konzultovať s odbornou firmou.

Prečo si vybrať práve nás?

  • Kompletná ochrana dreva od jediného dodávateľa
  • Technický servis
  • Kontrola kvality podľa DIN ISO 9001 a EN 29 001
  • Certifikáty vydané TZÚS Praha
  • 60-ročná tradícia sanácií a zameranie firmy MABI
  • Štandardná záruka 5 rokov,
    na určité technológie aj 50 rokov
  • Vyhradzujeme si právo technických dozorov technológií

Kontaktný formulár

Teší nás, že Ste sa rozhodli nás kontaktovať! Na Vaše otázky či problém budeme reagovať v čo najkratšej možnej dobe.